Masové represe v Řecku

Řecko včera zažilo masové represe. Vláda zakázala jakékoliv shromáždění více než 3 lidí pod záminkou obrany veřejného zdraví před Covidem 19, ve skutečnosti, aby zabránila masovým shromážděním k výročí událostí na athénské Polytechnice. Šlo o revoltu studentů a pracujících, kteří 17.11.1973 okupovali Technickou univerzitu s požadavkem na ukončení vojenského režimu v zemi. Povstání zlomil vjezd tanků na akademickou půdu. Na místě zůstalo nejméně sto mrtvých. Vojenskou juntu, která padla o rok později, to nezachránilo.

“Polytechnika žije”

Řecká vláda nyní prosazuje nejbezohlednější neoliberální útoky za poslední desítky let. Posledním v nekonečné řadě je opatření, které prakticky ruší 8-hidinovou pracovní dobu, 40-hodinový pracovní týden. Pracovat se má až 10 hodin denně bez placených přesčasů a bez práva odmítnout je. Jedinou kompenzací má být náhradní volno, jehož čerpání určí výhradně zaměstnavatel.
Vláda uplatňuje masívní protidělnický, neoliberální program a zároveň zakazuje pracujícím a levici protestovat.
Podobný zákaz práva na shromáždění nebyl uplatněný nikdy od roku 1973. Pokud politická nebo jiná organizace vyzve ke shromáždění, dostane automaticky pokutu 5000 eur. Kterýkoliv jednotlivec vyzve (pomocí sociálních médií) k demonstraci, dostane pokutu 3000 eur. Kdokoliv zákaz shromažďování poruší, dostane pokutu 300 eur.
Xekinima” společně s většinou stran a organizací na levici k demonstracím vyzvala.

Policie v Soluni nasadila neskutečné množství slzného plynu, část aktivistů a aktivistek obklíčili a vyměřovali pokuty, některé musely odvézt sanitky. Řadě protestujících otevřeli místní domy, aby se před policií ukryli. V Athénách policie po celém městě napadala a zadržovala lidi. Terčem se stali i poslanci a kontingent velmi starých lidí, těch, kteří přežili mučení vojenské junty v roce 1973.

Policejní brutalita v Řecku 17.11.2020